«صما» از مدیران متخصص برای ارسال تجربیات اخلاق مهندسی دعوت می کند

با توجه به پیوستن مسئولان متعدد دولتی و تمام هیئت‌مدیره سازمان‌های نظام مهندسی استان‌های کشور به کمپین اخلاق حرفه ای، «صما» از تمامی مدیران و متخصصان مهندسی ساختمان دعوت می کند تا برای تکمیل اهداف این کمپین و گسترش اصول اخلاق مهندسی و راهنمایی مهندسان جوانان، دست به قلم شوند و تجربیات خود را به‌صورت موردی برای انتشار در «صما» ارسال کنند.

دوراهی‌های رعایت اخلاق حرفه‌ای مهندسی وضعیتی است که در آن، فرد مسئول در برآوردن تعهدات خود در مقابل کارفرما، سازمان یا مردم دچار تعارض و تضاد می‌شود و تصمیم‌گیری را برای انجام تعهدات، سخت و پیچیده تر می‌کند.

به عنوان مثال در کتاب «مقدمه‌ای بر اخلاق‌پژوهشی و اخلاق مهندسی» نوشته دکتر علی خاکی صدیق آمده است:

«مرکز سیتی گروپ، آسمان‌خراشی 59 طبقه در نیویورک است که در سال 1974 عملیات اجرایی آن آغاز شد. بعد از اتمام اسکلت فولادی­ این آسمان‌خراش که با پیچ و مهره اجرا شده بود، سوال یک دانشجو از مهندس سازه آن موجب شد که مهندس سازه دریابد که اتصالات پیچ و مهره در برابر بادهای مخرب موضعی با سرعت 113 کیلومتر در ساعت مقاوم نیست. مهندس سازه سیتی‌گروپ می‌دانست که با برملاشدن این مسئله، آینده شغلی خود را به مخاطره می‌اندازد. با نزدیک‌شدن فصل گردباد، وی تصمیم جسورانه و سرنوشت‌سازی برای اطلاع‌رسانی موضوع به مسئولان سیتی گروپ گرفت. او هشدار داد که بایستی به‌سرعت اقدامات اصلاحی صورت بگیرد و کارفرما را متقاعد ساخت که به‌طور محرمانه، تعدادی جوشکار حرفه‌ای برای اصلاح اتصالات استخدام کنند. به این ترتیب، با سه ماه کار شبانه‌روزی جوشکارها و پیش از فرارسیدن فصل گردباد، مشکل به‌طور اساسی برطرف شد؛ موضوعی که بیست سال محرمانه ماند و در سال 1995 در مقاله‌ای طولانی برملا شد.»

امروزه مدیران و متخصصان باسابقه در حرفه‌های مختلف، دارای تجربیات ارزشمند فنی، حقوقی و اخلاقی صحیح و سنجیده ای هستند؛ متخصصانی که هدایت امور سازمان‌ها و شرکت‌ها را بر عهده دارند، دانش­ و اطلاعات ضمنی وسیعی درخصوص مواجه با دوراهی­های اخلاقی و انتخاب گزینه مناسب در این زمینه داشته‌اند که شایسته است با طرح آنها، راهنمای خیل کثیری از همکاران جوان خود باشند.

به خصوص با توجه به اینکه اکنون اطلاعات مختصر و محدودی در زمینه اصول اخلاق­ حرفه مهندسی وجود دارد لذا اهمیت تهیه و انتشار چنین متون و گزارش‌هایی دوچندان می‌شود. در راستای تکمیل اهداف کمپین اخلاق حرفه­ای مهندسی با توجه به پیوستن مسئولان متعدد دولتی و هیئت‌مدیره سازمان‌های نظام مهندسی استان‌های کشور به این کمپین، «صما» در نظر دارد تا با دعوت از تمامی مدیران و متخصصان صنعت ساختمان درخصوص بازگویی و نگارش تجربیات اخلاقی در محیط­های حرفه­ای، گزارش‌های مهندسان را برای بهره­مندی جوانان شاغل در این حرفه درجمع­آوری و انتشار دهد.

بنابراین، از تمامی مدیران و متخصصان مهندسی ساختمان دعوت می‌شود تا در گسترش اخلاقیات و راهنمایی مهندسان جوانان دست به قلم شوند و تجربیات خود را به‌صورت مصداقی و موردی برای انتشار در «صما» ارسال کنند. افرادی که انجام مصاحبه و بیان تجربیات را به تحریر و نگارش آن ترجیح می‌دهند، می‌توانند با تحریریه مجتمع رسانه‌ای ساختمان(صما) به شماره 22853530 داخلی 401 تماس بگیرند.

Please publish modules in offcanvas position.