ایجاد کمپین اخلاق حرفه ای در شرایط فعلی یک الزام است/ بایدها و نبایدها در کمپین اخلاق حرفه ای مشخص شود

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان با تاکید بر ضرورت راه اندازی کمپین اخلاق حرفه ای گفت: در شرایط فعلی ایجاد کمپین اخلاق حرفه ای امری بسیار لازم است و باید بیش از این در مورد آن بحث و توجه جامعه مهندسان و سایر بخش ها به آن جلب شود.

محمد صدیق ثابتی در گفتگو با خبرنگار «صما» با بیان این مطلب افزود: برای اینکه اهمیت بحث اخلاق حرفه ای پررنگ تر از قبل نمایان شود، راه اندازی و فعالیت کمپین اخلاق حرفه ای ضروری است و در این کمپین باید به همدیگر یادآوری کنیم که چه شرح وظایفی داریم و بایدها و نبایدها را مشخص کنیم.

وی در تعریف اخلاق حرفه ای گفت: اخلاق حرفه ای به این معنا است که هر کسی در هر حرفه ای با وظایف و حدود اختیارات و صلاحیت خود آشنا باشد و خارج از آن حیطه، اجازه بحث و فعالیت به خود ندهد و در این راستا به طور تمام و کمال انجام وظیفه و قبول مسئولیت کند.

ثابتی با ارائه مثالی افزود: برای مثال یک مهندس ناظر باید شرح وظایف خود را بداند و آنها را به خوبی انجام دهد و واقعیت ها را نادیده نگیرد. یعنی گزارشات خود را بدون کم و کاست و بر اساس واقعیت ها ارائه کند و درخصوص تخلفات و مشکلات احتمالی موجود در ساخت و سازها پنهان کاری نکند.

وی ادامه داد: آنچه که ما در مفاهیم و تعاریف دینی خود از آن به عنوان امر به معروف و نهی از منکر در حوزه مهندسی یاد می کنیم، به معنای اخلاق حرفه ای است.

ثابتی در عین حال با انتقاد از بی توجهی به اخلاق حرفه ای در بین مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی تصریح کرد: جای تاسف دارد که اخلاق حرفه ای به نحو مناسبی از سوی اعضای سازمان رعایت نمی شود و بعضا حتی مباحثی هم از سوی رقبا مطرح می شود که خارج از اخلاق و اخلاق حرفه ای است.

وی ادامه داد: برای مثال مباحثی را مطرح می کنند که صحت ندارد و یا مواردی را که باید مطرح نمی کنند و به طور کلی اخلاق حرفه ای در حوزه امور مهندسی بسیر کمرنگ است و باید در این زمینه اقدامات جدی تری صورت پذیرد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان در پایان یادآور شد: در حوزه فعالیت های مهندسان نیز مشکلات بسیاری داریم و هرچند ظاهرا صحبت های خوبی در این زمینه می شود اما در عمل این گونه نیست و کمترین اقدامات عملیاتی را در این حوزه شاهد هستیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

Please publish modules in offcanvas position.